Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności


 
 

Styczeń bez niespodzianek w napływach środków do funduszy inwestycyjnych

Warszawa, 6 lutego 2014 r.

W styczniu klienci pierwszego w Polsce TFI – Pioneer Pekao - najwięcej środków wpłacali, podobnie jak w poprzednim roku, do funduszy pieniężnych i gotówkowych. Aktywa gromadziły też wybrane fundusze mieszane. Tymczasem w średnim terminie najwyższe stopy zwrotu przyniosły fundusze akcyjne.

Na początku 2014 r. największym zainteresowaniem cieszyły się fundusze o niskim profilu ryzyka: Pioneer Gotówkowy oraz Pioneer Pieniężny Plus pozyskały wspólnie ponad 78,5 mln zł. Równocześnie, pomimo dużej zmienności na rynkach akcji, inwestorzy bardziej przychylnie patrzyli na fundusze z udziałem akcji w portfelu, Pioneer Stabilnego Inwestowania pozyskał w styczniu ponad 10 mln zł.

Kontynuując ubiegłoroczny trend inwestorzy odchodzili od funduszy powiązanych z rynkiem obligacji. W rezultacie w styczniu saldo wpłat i umorzeń do funduszy i subfunduszy Pioneer Pekao TFI, było ujemne i wyniosło -74 mln zł (wyłączając ruch środków w funduszu dedykowanemu jednemu inwestorowi instytucjonalnemu).

- Początek roku jest kontynuacją procesów widocznych pod koniec 2013 roku. Klienci szukają schronienia dla gotówki w funduszach pieniężnych i gotówkowych, odchodząc równocześnie od rynku obligacji. Wciąż relatywnie niepewnie podchodzą do funduszy akcji, które w ciągu minionych 12 czy 24 miesięcy potrafiły zaoferować bardzo korzystne stopy zwrotu – mówi Krzysztof Lewandowski, Prezes Pioneer Pekao TFI.

W ciągu minionych dwóch lat Pioneer Dynamicznych Spółek, inwestujący w sektor małych i średnich przedsiębiorstw, uzyskał stopę zwrotu wynoszącą 68,48%. W tym samym okresie Pioneer Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych wzrósł o 38,84%, a Pioneer Akcji Europejskich o 31,69%. Także w minionym roku fundusze powiązane z rynkiem akcji – jak np. Pioneer Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych (z wynikiem 22,57% w skali ostatnich dwunastu miesięcy), często przynosiły dwucyfrowe stopy zwrotu.


Pioneer Pekao TFI jest najstarszym i największym pod względem liczby klientów Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych w Polsce. Wartość aktywów wynosi obecnieprawie 16,3 mld złotych. Pioneer Pekao TFI posiada w ofercie 39 funduszy i subfunduszy inwestycyjnych.

Jedynym akcjonariuszem Pioneer Pekao TFI SA jest spółka Pioneer Pekao Investment Management SA Podmiotem bezpośrednio dominującym w stosunku do Pioneer Pekao Investment Management SA jest Pioneer Global Asset Management S.p.A. z siedzibą w Mediolanie (51%), drugim akcjonariuszem jest Bank Pekao SA (49%). Grupa Pioneer Global Asset Management posiada ponad 85-letnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami, dzięki czemu zapewnia swoim klientom i partnerom odpowiednie strategie inwestycyjne. Począwszy od 1928 roku firma koncentruje swoje wysiłki na rzecz powiększania i dbania o aktywa klientów. Sztandarowym funduszem grupy jest Pioneer Fund – trzeci, najstarszy tego typu fundusz w USA. Grupa posiada swoje biura w 25 krajach. Główne centra inwestycyjne znajdują się w Dublinie, Bostonie i Londynie. Jedynym udziałowcem Pioneer Global Asset Management S.p.A jest bank UniCreditS.p.A.

 
Zobacz również
Przydatne programy do pobrania: Adobe Reader  |  Java Sun

© 2019 Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.