Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności


 
 

Pioneer Pekao TFI: sprzedaż brutto w pierwszym kwartale przekroczyła 1,2 mld zł

Warszawa, 4 kwietnia 2014 r.

W marcu Pioneer Pekao TFI, pierwsze TFI w Polsce, zanotowało sprzedaż brutto na poziomie prawie 400 mln zł (a licząc od początku roku ponad 1,2 mld zł), natomiast sprzedaż netto była ujemna i wyniosła –177 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się: Pioneer Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pioneer Obligacji Strategicznych i Pioneer Gotówkowy.

Zainteresowanie inwestorów produktami Pioneer Pekao TFI, mierzone sprzedażą brutto, czyli samymi wpłatami, osiągnęło w marcu prawie 400 mln zł. Największą popularnością cieszył się Pioneer Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, który pozyskał prawie 25 mln zł nowych środków. Od początku roku przybywa także chętnych na Pioneer Obligacji Strategicznych oraz Pioneer Gotówkowy – jeden z flagowych subfunduszy rynku pieniężnego Pioneer Pekao TFI, do którego w samym marcu wpłynęło ponad 18,5 mln zł netto, a w ciągu pierwszego kwartału odpowiednio 57 mln zł oraz 97 mln zł nowych środków. Dodatni bilans wpłat i umorzeń w ostatnim miesiącu zanotowały także: Pioneer Obligacji Europejskich Plus FIO, Pioneer Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pioneer Surowców i Energii oraz Pioneer Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego. Niemniej jednak marcowe saldo wpłat i umorzeń, wyłączając ruch środków w funduszu dedykowanym jednemu inwestorowi instytucjonalnemu, wyniosło –177 mln zł

- Na początku marca krótkotrwały wpływ na zachowania inwestorów miała sytuacja polityczna na Ukrainie. Z tego powodu część osób wycofała się wtedy z inwestycji finansowych lub przeniosła aktywa do funduszy inwestycyjnych cechujących się niższym ryzykiem. Jednak już w następnych dniach wielu klientów potraktowało tę sytuację jako długo oczekiwaną korektę i wykorzystało jako dobrą okazję do wejścia na rynek – mówi Krzysztof Lewandowski, Prezes Pioneer Pekao TFI.

W skali ostatnich dwunastu miesięcy bardzo dobre wyniki zanotowały fundusze akcyjne. Pioneer Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych osiągnął stopę zwrotu na poziomie 21,17%, natomiast w perspektywie ostatnich dwóch lat zwiększył swoją wartość aż o 35,87%. Z kolei Pioneer Akcji Europejskich FIO uzyskał zwrot z inwestycji prawie 15%, natomiast w ciągu 24 miesięcy jego wartość wzrosła o 29,5%. Zyskowne okazały się również: Pioneer Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego – wzrost o 17,6% w ciągu dwunastu miesięcy, oraz Pioneer Obligacji Strategicznych – stopa zwrotu na poziomie 15,6% przez ostatnie dwa lata.

Na koniec marca wartość aktywów w funduszach Pioneer wyniosła 16,1 mld zł.Jedynym akcjonariuszem Pioneer Pekao TFI SA jest spółka Pioneer Pekao Investment Management SA Podmiotem bezpośrednio dominującym w stosunku do Pioneer Pekao Investment Management SA jest Pioneer Global Asset Management S.p.A. z siedzibą w Mediolanie (51%), drugim akcjonariuszem jest Bank Pekao SA (49%).

Grupa Pioneer Global Asset Management posiada ponad 85-letnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami, dzięki czemu zapewnia swoim klientom i partnerom odpowiednie strategie inwestycyjne. Począwszy od 1928 roku firma koncentruje swoje wysiłki na rzecz powiększania i dbania o aktywa klientów. Sztandarowym funduszem grupy jest Pioneer Fund – trzeci, najstarszy tego typu fundusz w USA. Grupa posiada swoje biura w 25 krajach. Główne centra inwestycyjne znajdują się w Dublinie, Bostonie i Londynie. Jedynym udziałowcem Pioneer Global Asset Management S.p.A jest bank UniCreditS.p.A.

 
Zobacz również
Przydatne programy do pobrania: Adobe Reader  |  Java Sun

© 2019 Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.